AZ ANYATERMÉSZET INTELLIGENCIÁJA ÚJRA AZ AGYALÁGYULT EMBERISÉG SEGÍTSÉGÉRE SIET
A hatalmas intelligenciájára oly büszke emberiség, képtelen kezelni a saját kártékonyságát! Ezzel szemben az anyatermészet, sokak szerint nem létező intelligenciája az egyetlen, ami képes kisegíteni a gyengeelméjű emberiséget a bajban, amit az ember pénzéhsége és nemtörődömsége karöltve okoz.
S hogy mi az ANYATERMÉSZET boszorkánykonyhájának a legújabb vívmánya, ami talán segít minden idők legnagyobb ember okozta katasztrófájának az elkerülésében?
Az hogy: MŰANYAGOT LEBONTANI KÉPES GOMBÁT TALÁLTAK AZ ÓCEÁNBAN!
Néhány évtizede még egyet sem, de ma már, sok baktériumot és néhány műanyagot fogyasztó gombát ismerünk. Mivel az újrahasznosítás enyhén szólva sem igazán hatékony, csak ezek segíthetnek a környezet megvédésében, megmentésében.
Ami a legújabb jó hír, hogy polietilén lebontására szakosodott gombát fedeztek fel a holland Királyi Tengerkutató Intézet, a NIOZ tengerbiológusai. A Parengyodontium album kedvenc tápláléka az UV-sugárzás által enyhén megpirított műanyag, amelyen mikrobákkal együtt vékony réteget képez.
A gombát a Csendes-óceán északi részén található szemétfoltból származó mintákat elemezve azonosították. A vizsgálatok során szénizotópokkal dúsított speciális laboratóriumi műanyagon tenyésztették őket, így megfigyelhetővé vált, hogy az izotóppal jelölt szénatomok a tápláléklánc más szintjeire is eljutottak.
A kutatás során pontosan mérhető volt a polietilén lebontásának viszonylag lassú sebessége is. A gombák a műanyag mintegy 0,044 százalékát fogyasztották el naponta.
A méréseink azt mutatják, hogy a gomba nem igazán használja fel a polietilénből származó szenet. A P. album által elfogyasztott polietilén túlnyomó részét a gomba szén-dioxidként bocsátja ki
– mutatott rá Annika Vaksmaa, a NIOZ munkatársa, aki szerint a lebontás nem jár több szén-dioxid-kibocsátással, mint az emberi légzés.
Vaksmaa kiemelte, hogy az ultraviola fény szerepe kulcsfontosságú, mert a gombák csak azokat a műanyagokat tudják lebontani, amik legalább egy rövid ideig a felszín közelében, a napfényen tartózkodtak. A kutató szerint a tenger mélyebb rétegeiben élhetnek más gombafajok, amelyek a műanyagokat ultraviola fény nélkül is képesek lebontani.
Az óceánokba kerülő műanyagok körkörös örvényekbe kerülve csapdába esnek és felgyülemlenek. A hat legnagyobb örvény egyikében, az északi szubtrópusi csendes-óceáni örvényben jelenleg 80 millió kiló műanyaghulladék kavarog. Ezt ráadásul
NEM LEHET CSAK ÚGY ELTÁVOLÍTANI,
az, aki vonóhálóval esne neki, hatalmas károkat okozna a tengeri élővilágnak is.
Jelenleg csak négy, műanyagot lebontó gombafajt ismerünk, és több száz plasztikevő baktériumot. Az emberiség szorgalmasan termeli a műanyagot: jelenleg évi 400 milliárd kiló műanyagot állítunk elő, 2060-ra várhatóan háromszor ennyit. Az újrahasznosítás megoldása nélkül a soha le nem bomló anyagokat is lebontó élőlények felfedezése, működésük és lebontó enzimeik megismerése a környezeti katasztrófa elkerülésének egyetlen módja.