MÁR A VARJAK IS ÉRTIK A GEOMETRIÁT?

2025.04.18

 Jónéhány tudósnak mondott ember a mai napig köti az ebet a karóhoz, hogy bizonyos képességek – a nyelv, logika, matematika – csak az emberhez köthetőek. Hiába jönnek évről évre az új eredmények, amikben az állati elmékre aggatott korlátok leomlani látszanak, a vaskalapokon ezek nem hatolnak át. Ebből az új tanulmányból például kiderül, hogy a varjak intuitívan értik a geometriát, szabálytalan alakokat azonosítanak tanulás nélkül.

A varjú a képernyőt bámulta, ahogy korábban tette már azelőtt. Hat alak jelent meg. Öt alak rendes, kiegyensúlyozott, szabályos volt, és egy nem. A varjú megbillentette a fejét, szünetet tartott, és a szokatlan alakra rákoppintott. Megszólalt egy harangjáték és a varjú kapott egy kukacot. Egy másik tesztben kiderült, hogy milyen intelligens is a varjú. A varjú, anélkül, hogy valaha is tanult volna matematikát, meglátott egy kulcsfontosságú geometriai tulajdonságot. Megértett valamit, amiről a tudósok úgy hitték, hogy azt csak az ember képes igazán megérteni: az alakok intuitív logikáját.

Varjú geometria

Mi emberek, úgy tűnik, hogy a geometriával születünk. Kisgyermekkorunktól fogva kedveljük a szimmetrikus arcokat, kockákat építünk, és négyzeteket rajzolunk, még mielőtt betűket írnánk. Nem kell megtanulnunk, hogy néz ki a "szabályos" geometria, csak tudjuk. És régóta tudjuk, hogy ez az intuitív geometria - az egyenes vonalak, derékszögek, párhuzamos élek iránti érzékünk - speciális kognitív örökségünk része. Kiderült, hogy nem így van.

A Tübingeni Egyetem munkatársai, Philipp Schmidbauer és Andreas Nieder által vezetett kísérlet két kormos varjúval kezdődött. A varjak 10 és 11 évesek voltak. Megtanították őket, hogy egy csoport vizuális inger közül szúrják ki a "betolakodót", azt az alakot, ami nem illik a többi közé. Kezdetben könnyű volt kiszúrni a betolakodókat: egy piros folt a zöld foltok között, egy tüskés mintázat a sima mintázat között.

Aztán hat négyszöget mutattak nekik, négy oldalú alakokat. Öt alaknak szabályos szerkezete volt: négyzetek, téglalapok, szimmetrikus trapézok. A hatodik alak kilógott. Egy sarok túlságosan kifelé állt, vagy rossz volt egy szög. A varjakat sosem tanították arra, hogy a szögekkel, vagy a szimmetriával törődjenek. De sokkal gyakrabban kiszedték a nem odaillőt, mint, hogy az véletlen lett volna. Megértették a geometriát.

Már nem lehet azt állítani, hogy csak az emberekre jellemző az, hogy észlelik a geometriai szabályosságot. A varjak is képesek rá.

A brilliáns madáragy

Sokáig azt gondolták, hogy a geometria, és a nyelv is unikális emberi sajátosság. Kétségtelen, hogy az állatok beutaznak távolságokat. Emlékeznek az utakra és felismerik a helyeket. De a legtöbb tudós nem gondolta, hogy felismernek geometriai szabályokat. Felmerül a kérdés, miért rendelkeznek ezzel a képességgel?

A varjúfélék – varjak, hollók, szajkók – közismerten okos madarak. Felismerik magukat a tükörben, terveznek a jövőre és olyan kifinomultsággal használnak eszközöket, hogy vannak tudósok, akik a csimpánzokhoz hasonlítják őket.

De agyuk nem hasonlít a mienkhez. Nincsen agykérgük, az a hatrétegű ív, ahol az emlősök a legtöbb absztrakt gondolatot tárolják. De van agyvelejük, ami valahogyan az absztrakt gondolathoz nagyon hasonló dolgot hoz létre. Nagyon vizuális, repülésfüggő állatok. A navigáláshoz, landoláshoz és a biztonságos táplálkozáshoz gyorsan fel kell mérniük az alakokat és az ágak, rések, és eszközök térbeli kapcsolatait. A szimmetria felismerése és az alakok finom szabálytalanságainak érzékelése segíthet nekik megítélni, hogy vajon egy rúd stabil, vagy egy gally használható-e?

2021-ben egy hasonló kísérletet végeztek páviánokkal, és ők nagyon kínlódtak a feladattal. Az alapos oktatás ellenére semmi konzisztens képességet nem mutattak arra, hogy felismerjék a geometriailag furcsa alakokat.

Ez a varjakkal végzett tanulmány azt mutatja, hogy vannak olyan formák - különösen azok, amik hasznosak a komplex környezetben való utazáshoz - amik felismerése nem kíván emlős agytekervényeket. Az evolúció talált rá egy másik módot.

A varjak megszüntetik az emberi egyeduralmat

Évtizedeken át az volt a narratíva a kognitív tudományban, hogy bizonyos képességek – a nyelv, logika, matematika – unikálisan emberiek. Időről időre azt látjuk, hogy ezek a határok összeomlanak.

A méhek tudnak számolni. A papagájok oly módon utánozzák az emberi beszédet, ami azt mutatja, hogy értik is. A delfinek felismerik magukat a tükörben. És most már azt is tudjuk, hogy a varjak is képesek segítség nélkül felismerni a geometriai szabálytalanságokat.

Ez nem azt jelenti, hogy a varjak geometriai házi feladatokat végeznek a fészkükben. De rendelkeznek azokkal a nyers észlelési építőkockákkal, amik a geometria alapjait alkotják és ez elég ahhoz, hogy kétségbe vonja azt, amit a mi geometriáról gondolunk.

Nieder, a kisérletet vezető tudós úgy véli, hogy vannak más fajok is, melyek rendelkeznek ezzel a képességgel.

(Forrás: ZME Science: https://www.zmescience.com/)