TÖBB MILLIÓ ÉV INTELLIGENCIÁJA EGYETLEN SEJTBEN
Az élet valóban csupán csupán anyagból van? Akkor vajon hogy kerül bele abba az egy kiinduló sejtbe, az az elképesztő tudás amiből felépíti azt a komplex önfenntartó lényt amivé a végén válik?
Honnan tudják a sokszorozódó sejtek, hogy mi lesz a dolguk? Honnan tudják, hogy melyiküknek mivé kell fejlődni? "Egyikük" a szem kialakításában vesz részt, "másikuk" a szívet építi, megint "másikukból" meg láb lesz. Mindez egyetlen egy sejtből. Egyetlen "magból", melyben ott van minden tudás, információ, és útiterv, amire szüksége van ahhoz, hogy létrejöjjön a végeredmény, egy az anyagi létet megtapasztaló, majd a létét tapasztalati tudássá változtató, önállóan fejlődő, alkalmazkodó élőlény.
A holland Jan van IJken szuperközeli timelapse videóban mutatja meg, hogyan lesz egyetlen sejtből alpesi gőte.
A Közép- és Dél-Európában őshonos kétéltű alpesi gőte sekély vízben szaporodik, ahol lárvái megszületnek, kikelnek és planktonnal táplálkoznak, mielőtt kicsíráznának a lábak és a szárazföldre költöznének.
A holland rendező, Jan van IJken timelapse videója egy egysejtű zigóta fejlődését követi nyomon egy alpesi gőte kikelt lárvájává. A mikroszkopikus méretekben lenyűgöző részletességgel megörökített Becoming figyelemre méltó pillantást vet a sejtosztódás és differenciálódás folyamatára, ahonnan minden állat – a gőtéktől az emberig – származik.
Csodálatos látni ahogy elindul a szívdobogás, ahogy a víz áramoltatja az anyagot és az információt az élő sejtek, szervek között...